Gruzja to niezwykle barwny kraj. Warto zobaczyć tutejsze klasztory i święte miejsca kultu, gdzie surowa i piękna przyroda wzmagają odczucia duchowe. Napotkać można tu także, na świadectwa działalności wczesnych chrześcijan.
Magiczna Gruzja
Pielgrzymka do tego pięknego, kaukaskiego kraju, to okazja, aby zobaczyć jedyny taki rejon winiarski na wschodzie. Jego szczególnym miejscem jest Signagi, zwane także miastem miłości. Przydomek pochodzi od pewnej historii o niespełnionym zakochaniu, która miała tu miejsce naprawdę. Do dziś figurka nieszczęśliwego zalotnika na osiołku, zdobi wejście do głównej części miasta. W mieście napotkamy dwa stare klasztory: św. Szczepana i św. Jerzego. Samo centrum zostało odrestaurowane i urzeka swoim toskańskim klimatem. Monaster Bodbe to miejsce, do którego zmierza niemal każda pielgrzymka. Gruzja stała się państwem chrześcijańskim, od czasów przybycia, pochowanej w tym klasztorze św. Nino.
Najważniejsza relikwia Gruzji
Pielgrzymka do tego kraju, nie obędzie się bez odwiedzin katedry Sioni, znajdującej się w stolicy- Tbilisi. Początki świątyni sięgają prawdopodobnie V wieku. Jej architektura to połączenie wielu wpływów, jednak plan na jakim została wzniesiona to tradycyjny dla tamtejszych katedr- kwadrat w krzyżu. W miejscu tym, znajduje się relikwia, z którą kojarzy się Gruzja. Pielgrzymka w to miejsce, jest okazją zobaczenia repliki krzyża należącego do św. Nino, za sprawą której król miał zdecydować się na przyjęcie chrześcijaństwa w roku 337. Prawdziwy krzyż nie jest wystawiony na widok publiczny. Według legendy święta mieszkająca wówczas w Turcji, miała wizję. W widzeniu tym, Matka Boska poleciała jej zabranie krzyża i udanie się w podróż chrystianizacyjną, której celem miała być Gruzja. Za życia święta miała czynić cuda i imponować pobożnością, która wpłynęła nawet na rodzinę królewską tego kraju. Pielgrzymka do Gruzji to jedyna okazja ujrzenia grobu, krzyża oraz innych miejsc związanych z działalnością kobiety, która w tamtejszej kulturze jest uznawana za równą apostołom.