Muszla- znak pielgrzyma, Pielgrzymka, Pielgrzymki w Europie, Podróże, Święte miejsca, Turystyka

Najbardziej znane miejsce pielgrzymek w Europie

Szlak św. Jakuba jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla chrześcijan. Wpisał się także na dobre w kulturę Europy, przyciągając przez wieki wielkich, możnych tego świata, jak i masy zwykłych pielgrzymów.

Dlaczego szlak św. Jakuba jest tak popularny?

Wierzy się, że w katedrze znajdującej się na końcu drogi, złożone zostało ciało św. Jakuba, jednego z apostołów Chrystusa. Pierwsi pielgrzymi zaczęli zjawiać się w tym miejscu ok. IX wieku. Ich śladem zaczęło podążać wielu ludzi, także znanych dziś postaci, takich jak: św. Franciszek z Asyżu, św. Ignacy Loyola, św. Brygida Szwedzka, czy król Karol Wielki. Specjalne pielgrzymki mające wybłagać np. zakończenie suszy, lub plagi, wysyłane były z rozmaitych miejsc naszego kontynentu. Największa popularność miejsca przypadła na XI- XIV wieku. W tamtym okresie, Watykan uznał szlak św. Jakuba za miejsce święte dla wyznawców chrześcijaństwa.

Muszla- znak pielgrzyma

Symbolem pielgrzymów szlaku zwanego także Camino de Santiago stała się muszla. Znak ten oraz żółte strzałki wskazujące kierunek podróży, napotkać można podążając trasą zmierzającą do katedry. Symbol muszli wziął się prawdopodobnie od niedalekiego brzegu morza, który niegdyś zdawał się być końcem świata i tak też go zwano. Pielgrzymi obmywali się tu z grzechu i rozpoczynali nowy etap duchowego życia.

Szlak św. Jakuba współcześnie

Od około pół wieku szlak św. Jakuba odzyskuje dawną świetność i przyciąga znów grupy pielgrzymów, rozpoczynających trasę w odległych zakątkach Europy. Pielgrzymka- Camino de Santiago ma współcześnie charakter kontemplacyjny. Podąża nią mnóstwo małych grup oraz osób wybierających wędrówkę w pojedynkę. Przebycie tej trasy ma być okazją do przemyśleń oraz głębokich doznań duchowych. Na samym szlaku służą pielgrzymom liczne kapliczki i kościoły, a także miejsca takie jak hostele i noclegownie. Każdy wędrujący może otrzymać certyfikat przebycia szlaku św. Jakuba, zbierając po drodze pieczątki potwierdzające przejście każdego etapu trasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *