Marianie- krótka historia zgromadzenia, Podróże, Turystyka, Wstawiennictwo za dusze czyśćcowe

Zakon księży Marianów w Polsce i na świecie

Marianie to miano, jakim określa się Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jego powstanie określa się na rok 1670. Założycielem był polski zakonnik, św. o. Stanisław od Jezusa i Maryi Papczyński.

Marianie- krótka historia zgromadzenia

Od początku swojego istnienia księża ze zgromadzenia zajmowali się pomocą najbiedniejszym i edukacją. W 1699 roku, Stolica Apostolska uznała ich istnienie i mianowała zakonem. Zgromadzenie przeżywało swoje najtrudniejsze momenty podczas rozbiorów Polski. Z powodu polityki najeźdźców wobec kościoła, zakon niemal przestał istnieć. Odrodził się jednak w roku 1909 i od tego momentu powoli rozrastał- w Polsce i wkrótce także na świecie.

Rozwijająca się działalność zakonu

Marianie słyną ze swojego wstawiennictwa za dusze czyśćcowe. Ważną częścią ich posługi są modlitwy i nabożeństwa w tej intencji. Poza tym, księża ze zgromadzenia angażują się społecznie w pomoc najbiedniejszym, nieuleczalnie chorym i wszystkim potrzebującym. Prowadzą domy opieki, hospicja i rekolekcje. Sercem zakonu jest kraj jego powstania, lecz zgromadzenie to znajdziemy także w kilkunastu innych państwach. Należą do nich między innymi: Stany Zjednoczone, Włochy, Ukraina, Słowacja, Filipiny i Wielka Brytania. Marianie to zakon, z którego działalnością spotkamy się wszędzie tam, gdzie brakuje wsparcia. W krajach najbiedniejszych prowadzą szkoły i pomagają w zdobywaniu środków na najważniejsze potrzeby mieszkańców. Służą także w wyjazdach misyjnych, szerząc nauki Chrystusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *